Od 01 stycznia 2017 r. obowiązuje zmienione brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego, który określa przesunięcie terminu do wykonania czynności prawnej przypadającego na dzień ustawowo wolny od pracy lub na sobotę. Zmiana weszła w życie na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. 2016 poz. 2255).
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 115 k.c., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Zmiana dotyczy sposobu obliczania terminu w sytuacji, gdy jego koniec przypada na sobotę. Poprzednio przesunięcie terminu na następny dzień obowiązywało jedynie w odniesieniu do terminów upływających w dniach uznanych ustawowo za wolne od pracy, tj. określonych w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. 2015 poz. 90). Do takich dni ustawa zalicza wszystkie niedziele, 1 i 6 stycznia, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Dniami uznanymi ustawowo za wolne od pracy nie są natomiast soboty.
Po zmianach termin do wykonania czynności ulega przedłużeniu również wtedy, gdy jego koniec przypada na sobotę, o czym warto pamiętać np. zastrzegając terminy do spełnienia świadczeń przy zawieraniu umowy. O zmianie tej należy również pamiętać przy obliczaniu terminów w postępowaniu sądowym. Zgodnie bowiem z art. 165 § 1 k.p.c. w postępowaniu sądowym terminy oblicza się według prawa cywilnego.