22 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. 2017 poz. 819). Ustawa ta implementuje do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi i zmieniającej dyrektywy 2008/48/WE i 2013/36/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 1093/2010.
Ustawa o kredycie hipotecznym reguluje:
- zasady i tryb zawierania umów o kredyt hipoteczny;
- prawa i obowiązki kredytodawcy, pośrednika kredytu hipotecznego i agenta w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny oraz prawa i obowiązki konsumenta, kredytodawcy, pośrednika kredytu hipotecznego i agenta w związku z zawartą umową o kredyt hipoteczny;
- skutki uchybienia przez kredytodawcę, pośrednika kredytu hipotecznego i agenta ich obowiązkom,
- zasady i tryb sprawowania nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Przepisy ustawy stosuje się do umów o kredyt hipoteczny, w ramach której kredytodawca udziela konsumentowi kredytu lub daje mu przyrzeczenie udzielenia kredytu zabezpieczonego hipoteką lub innym prawem związanym z nieruchomością mieszkalną lub przeznaczonego na sfinansowanie niezwiązanego z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego nabycia lub utrzymania.
Ustawa wprowadza szereg wymogów związanych z udzielaniem kredytów hipotecznych, odnoszących się między innymi do:
- kwestii związanych z reklamowaniem kredytów hipotecznych;
- obowiązków informacyjnych względem konsumenta jakich muszą dopełnić kredytodawcy i pośrednicy kredytu hipotecznego na poszczególnych etapach udzielania kredytu;
- obowiązków związanych z badaniem zdolności kredytowej konsumenta;
- zakazu sprzedaży wiązanej usług finansowych w związku z zawarciem umowy o kredyt hipoteczny;
- obowiązkowych postanowień jakie muszą zostać zawarte w treść umowy o kredyt hipoteczny;
- kwestii związanych ze spłatą kredytu przed terminem;
- prawa konsumenta do odstąpienia od zawartej umowy kredytu hipotecznego.
Ustawa zawiera ponadto regulacje odnoszące się działalność pośredników kredytowych i agentów w zakresie usług doradczych związanych z kredytami hipotecznymi. Przepisy ustawy określają szereg wymogów jakie podmioty te muszą spełnić by móc wykonywać usług pośrednictwa kredytu hipotecznego.
Więcej informacji na temat regulacji wprowadzonych przez ustawę o kredycie hipotecznym publikujemy na blogu Pieniądze i Prawo.