Z dniem 27 czerwca 2017 r. weszła w życie zmiana art. 442¹ § 1 k.c., który określa zasady przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Do tej pory przepis ten stanowił, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może mógł być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (Dz.U. 2017 poz. 1132) wprowadziła zmianę brzmienia art. 442¹ § 1 k.c. Nowe brzmienie tego przepisu stanowi, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
Oznacza to, że rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego z tytułu odpowiedzialności deliktowej nie będzie uzależnione wyłącznie od wiedzy poszkodowanego o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawnienia. Termin przedawnienie będzie mógł bowiem być liczony również od momentu, w którym poszkodowany przy zachowaniu należytej staranności, jakiej można od niego wymagać, mógł się dowiedzieć o szkodzie o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Nowe zasady przedawnienia należy stosować do roszczeń odszkodowawczych z czynów niedozwolonych powstałych po wejściu w życie opisanej zmiany oraz powstałych wcześniej, które w tym dniu nie uległy jeszcze przedawnieniu, z tym, że jeżeli 3 letni termin przedawnienia rozpocząłby bieg przed dniem wejścia w życie zmiany, termin ten rozpoczyna bieg w dniu jej wejścia w życie.